Gå til indhold

Skattestyrelsen løfter pegefinger over for hovedaktionærer med urealistisk privatforbrug

Skattestyrelsen målretter indsats mod gruppe af hovedaktionærer i landets små og mellemstore selskaber. Årsagen er, at flere i årevis har levet for noget nær nul kroner, hvilket er en risikomarkør for, at de ikke betaler korrekt skat.

Ferier, restaurantbesøg, tøj, bil, bolig og dagligvarer. Forestil dig, at alle disse udgifter til dine private forhold var nærmest nul. Hvis det lyder for godt til at være sandt, kan det være, det er det. 

Skattestyrelsens opgørelser på området viser, at en gruppe hovedaktionærer i landets små og mellemstore selskaber tilsyneladende lever for næsten ingenting. Deres privatforbrug er så lavt – og i nogle tilfælde negativt – at det er en indikation på, at de private udgifter i stedet betales via selskabet, eller at indkomst holdes skjult for skattemyndighederne.

Skattestyrelsen vurderer, at denne type adfærd kan være med til at forklare en del af et samlet skattegab på 3,1 milliarder kroner blandt hovedaktionærer – penge, der dermed aldrig kommer i statskassen. 

- Vi undrer os over, at der er hovedaktionærer, der tilsyneladende år efter år har levet på en sten, mens deres selskab har penge på kontoen. Det kan være et tegn på, at de ikke betaler den skat, de skal fx ved at lade selskabet betale for private udgifter. Det ønsker vi at sætte fokus på, siger Rasmus Winther Borup, underdirektør i Skattestyrelsen.

Står klar med vejledning
Skattestyrelsen sender derfor i den kommende tid breve til udvalgte hovedaktionærer. Heri opfordrer og vejleder Skattestyrelsen modtagerne til at tjekke årsopgørelsen og sikre, at al indkomst er korrekt oplyst. Hovedaktionærerne får samtidig besked om, at de risikerer yderligere kontrol, hvor de skal fremvise dokumentation for indkomst og formue.

- Vores erfaringer viser, at det virker at kommunikere direkte til folk om deres private indkomst, frem for kun at kigge på selskabets regnskaber. Vi håber, at brevene får modtagerne til at rette tidligere årsopgørelser – og at de samtidig sender et signal til andre hovedaktionærer om, at lavt privatforbrug kan blive underlagt en kontrol, siger Rasmus Winther Borup.

Lavt privatforbrug kan have gode forklaringer
Et for lille privatforbrug er defineret ud fra Gældsstyrelsens principper for det månedlige minimumsbeløb på 7.240 kr., man skal have til rådighed til forbrug.

Rasmus Winther Borup forklarer, at der kan være en plausibel forklaring på et negativt eller for lille privatforbrug. Det kan f.eks. være tilfældet, hvor der er modtaget ikke skattepligtige midler f.eks. ved arv, spilgevinster eller salg af aktiver til en værdi højere, end hvad der er registreret som formue.

Yderligere oplysninger: Journalister, tlf.: 7237 0900; Borgere og virksomheder, tlf.: 7222 1818

Fakta

En hovedaktionær er en fysisk eller juridisk person, som ejer hovedaktionæraktier. Hovedaktionæraktier er som udgangspunkt aktier eller anparter, der ejes af skattepligti-ge, som på et tidspunkt inden for de seneste fem år:

•    Ejer eller har ejet 25 pct. eller mere af aktiekapitalen eller
•    råder eller har rådet over mere end 50 pct. af stemmeværdien.

Læs mere i Skattestyrelsens juridiske vejledning om hovedaktionærer